تبلیغات
الف - ماجرای توبه جوانی که کفن می دزدید

الف
گفتم که الف ،گفت دگر؟گفتم هیچ. در خانه اگر کس است یک حرف بس است.

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

تبادل لینک اتوماتیک

تفسیر مخزن العرفان اثر گرانقدر بانو نصرت امین معروف به بانوی اصفهانی (1313 ـ 1403 هـ . ق) است. وی از نوادر دانشمندان زن مسلمان و شیعه در عصر حاضر است که به درجه اجتهاد رسید. در رشته علوم معقول مرتبه بالایی را کسب کرد و افزون بر علوم رایج حوزه ها، به علم هیئت (نجوم )، حکمت و فلسفه نیز مشغول گردید و صاحب تألیفاتی شد.

تفسیر مخزن العرفان ، از تفاسیر جامع قرآن محسوب می شود که به سبک بیانی و تحلیلی به تفسیر ایات پرداخته است. روح حاکم بر این تفسیر، اخلاقی و عرفانی است. در آغاز تفسیر و در مقدمه به مباحثی چون انگیزه تألیف، فضیلت قرآن، تفسیر به رای و مراتب مختلف فهم قرآن و برخی دیگر از مباحث علوم قرآن اشاره می کند و سپس وارد تفسیر ایات می شود.

این بانوی مفسر، در تفسیر ایات، ابتدا پاره ای از ایات را با ترجمه می آورد و سپس با بیانی ساده و قابل فهم، پیام ایات را تشریح می کند. آشنایی بانو اصفهانی با مباحث و شبهات کلامی و فلسفه و عرفان سبب شده ایشان به مناسبت، گریزی به این مباحث زند و مطالبی را طرح کند.

این تفسیر محصول تدریس ایشان در شهر اصفهان و در جمع بسیاری از بانوان بوده است. از این رو، قالب و نوع بهره گیریها متناسب با مخاطبان است.

این تفسیر در 15 جلد و به زبان فارسی به طبع رسیده است. اکنون به حکایتی از این تفسیر که ذیل آیه 135 آل عمران (والذین اذا فعلوا فاحشة او ظلموا انفسهم ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم ...) آورده، نظر می افکنیم :

«خدمت رسول صلی الله علیه وآله وسلم گفتند که جوانی درب خانه بسیار گریه می کند! او را طلبید. وقتی که آمد نزد حضرت، از او سؤال کرد که: ای جوان! سبب گریه تو چیست؟ گفت: چگونه گریه نکنم و مرا گناهانی است که اگر خدا به بعضی از آن مرا بگیرد، داخل آتشم می گرداند و نمی بینم مگر اینکه گناه مرا گرفته و هرگز مرا نمی آمرزد. رسول صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: ایا برای خدا شریک قرار داده ای؟ گفت: «اعوذ بالله ان اشرک بربی شیئاً». گفت: ایا کسی را کشته ای که خدا قتل او را حرام کرده؟ گفت: نه، رسول گفت: خدا گناه تو را می آمرزد؛ اگر چه مثل کوهها باشد. جوان گفت: گناه من بزرگ تر از کوهها است. نبی اکرم صلی الله علیه وآله وسلم گفت: خدا گناه تو را می آمرزد؛ اگر چه به قدر تمام زمینها و کوهها و درختها و تمام روی زمین و آنچه از خلایق در او است، باشد. گفت: گناه من بزرگ تر است. رسول صلی الله علیه وآله وسلم گفت: می آمرزد تو را؛ اگر چه گناه تو مثل آسمانها و ستارگان و عرش و کرسی باشد. جوان گفت: گناه من بزرگ تر است.

پس نبی به او نظر غضب نمود و گفت. ای جوان! وای بر تو، گناه تو بزرگ تر است یا پروردگار تو؟ آن وقت آن جوان به رو افتاد و گفت: منزه است پروردگار من! چیست که بزرگ تر از پروردگار من باشد؟ او بزرگ تر از هر عظیمی است. حضرت فرمود: پس گناه عظیم را می آمرزد پروردگار عظیم. جوان گفت: لاوالله یا رسول الله. پس جوان ساکت شد. حضرت به او فرمود: ایا یکی از گناهانت را به من خبر می دهی؟ گفت: آری:

کار من هفت سال این بود که قبرها را می شکافتم و کفن مردگان را بیرون می آوردم تا اینکه دختری از انصار مرد. وقتی وی را دفن کردند و رفتند و شب آمد، من رفتم و قبر را شکافتم و کفن دختر را بیرون آوردم و او را برهنه روی قبرش انداختم و رفتم. شیطان به من وسوسه کرد که مگر ندیدی شکمش را و رکبتش را و سفیدی او را؟ و شیطان هی به من وسوسه کرد تا اینکه نتوانستم عنان خود را بگیرم و با او جماع کردم و او را به جای خودش گذاشتم و برگشتم. ناگاه از پشت سرم صدایی شنیدم که گفت وای بر تو از دیان یوم الدین؛ روزی که من و تو را نگاه می دارند این طور که مرا در جماعت مرد گان عریان گردانیدی و مرا از قبرم بیرون آوردی و کفن مرا بردی و مرا جنب گذاردی تا روز حساب من . پس وای بر تو و جوانی تو بر آتش! جوان گفت: من گمان نمی کنم دیگر بوی بهشت را بشنوم یا رسول الله. پس حضرت فرمود: دور شو از من، ای فاسق! می ترسم از آتش تو بسوزم. چیست به تو نزدیک تر از آتش؟ و حضرت اشاره به او می کرد و می گفت: او را از من دور کنید.

پس آن جوان رفت در کوههای مدینه و در آنجا به دست و گردن خود غل بسته و ندا می کرد: یا رب عبد تو بهلول بین دو دست تو غل بسته. یا رب! تو ذلت مرا می دانی. یا رب! من از کرده خود پشیمانم و نزد نبی تو رفتم، مرا از خود مطرود کرد و خوف مرا زیاد کرد. پس از تو سؤال می کنم به اسم تو و جلال تو و عظمت سلطنت تو، اینکه مرا نا امید نگردانی. و مرا از رحمت خودت دور نگردانی آن جوان تا چهل شب و روز گریه می کرد تا اینکه درندگان دور او جمع شدند.

پس از چهل شب و روز دست به سوی آسمان بلند کرد و گفت: خدایا! اگر توبه مرا قبول کردی و دعای مرا اجابت نمودی، به رسول خود الهام کن و اگر اجابت نکرده ای، آتشی بفرست مرا بسوزاند یا عقوبتی در دنیا که مرا هلاک گرداند و مرا از فضیحه روز قیامت خلاص گرداند.

پس خدای تعالی این آیه را نازل گردانید: «و الذین اذا فعلوا فاحشة» یعنی زنا، «او ظلموا انفسهم»؛ یعنی ارتکاب گناهی که بزرگ تر از زنا است (یعنی نبش قبر و غصب کفنها)، «ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم» (یقول خافوا الله فعجّلوا التوبة)؛ یعنی از خدا بترسیدند و در توبه عجله کردند. خدای تعالی گفت: ای محمد! صلی الله علیه وآله وسلم عبد من به سوی تو آمد؛ تو او را مطرود کردی. کجا برود و از چه کس سؤال کند که او را بیامرزد و کیست که گناه را بیامرزد غیر از من.

پس چون این آیه نازل شد، رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم رفت به سوی اصحاب و تبسم می نمود و به اصحابش فرمود: کیست که محل او را بشناسد؟ معاذ گفت: یا رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم در فلان موضع است. پس حضرت با اصحابش به طرف او رفتند و آن جوان را می طلبیدند. دیدند بین دو کوه ایستاده و دست خود را بگردنش بسته و صورتش سیاه شده و از شدت گریه مژگانش ریخته و می گوید:

«سیدی فما احسنت خلقی و احسنت صورتی فلیت شعری ماذا ترید بی افی النار تحرقنی او فی جوارک تسکننی. اللهم ان خطیئتی اعظم من السموات السبع و من کرسیک الواسع و عرشک العظیم فلیت شعری تغفر خطیئتی ام تفضحنی بها یوم القیامه ؛

سرورم! چه زیبا خلقم کردی و چه زیبا صورتم را تصویر کردی! ای کاش می دانستم چه اراده بر من می کنی؟ ایا در آتشم می سوزانی یا در جوارت ساکنم می گردانی؟ بار الها! گناهم از آسمانهای هفت گانه و از کرسی وسیع و عرش عظیمت بزرگ تر است. ای کاش! می دانستم که گناهم را می بخشی یا در قیامت رسوایم می سازی؟»

همین طور می گفت و خاک به سر می کرد و می گریست؛ به طوری که وحوش و سباع (= درندگان) و طیور (= پرندگان) در اطرافش جمع شده بودند.

پس رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم به نزد او آمد و دستش را از گردنش برداشت و خاک از سر و صورتش پاک کرد و فرمود: مژده باد تو را ای جوان! تو « عتیق الله » هستی؛ یعنی آزاد شده ای از آتش. آن وقت به اصحابش فرمود: این طور ذنوب خود را تدارک کنید و مثل این جوان توبه کنید.نوشته شده در دوشنبه 13 آذر 1391 توسط بهرنگ امینی
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin