تبلیغات
الف - معرفی چند کتاب قرآنی

الف
گفتم که الف ،گفت دگر؟گفتم هیچ. در خانه اگر کس است یک حرف بس است.

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

تبادل لینک اتوماتیک

معرفی چند کتاب قرآنی

«اصول عقاید در نگاه قرآن»

نویسندگان: فریده مصطفوی و فاطمه جعفری

انتشار: موسسه بوستان کتاب

167 صفحه

بها: 2700 تومان

نویسندگان این کتاب کوشیده‌اند توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد را به صورت حکمت قرآنی و لقمانی تدوین کنند و عقاید را در قالب تفسیر قرآن به زبانی ساده و روان و در عین حال، محکم و با صلابت در اختیار نسل تحصیل‌کرده به ویژه جوانان قرار دهند تا خوانندگان از طریق استدلال عقلانی قرآنی در وادی عقاید گام نهند.

مطالعه این کتاب برای قشر تحصیل کرده و بانوان محقق و سایر اقشار جامعه بسیار سودمند خواهد بود، به ویژه این که به شکل بدیعی تدوین و آیات قرآن به صورت همه‌جانبه و به یاری آیات دیگر تفسیر و بررسی شده‌اند و اشارات تاریخی و شواهد عینی بر شکوه و جذابیت آن افزوده‌اند. در حقیقت، قرآن فطرت را با عقل و طبیعت به هم پیوند زده، این پیوندها در این نوشتارها به طور طبیعی و به ظاهر از هم گسسته و تشریح می‌شوند و سپس پیوندی تازه پیدا می‌کنند. این مجموعه عقلانی قرآنی در موضوع خود، بسیار بدیع، جذاب و خواندنی است.

امام علی (ع) می‌فرماید: «اول الدین معرفته و کمال معرفته التصدیق به؛ اساس دین بلکه آغاز دین‌باوری، معرفت باری‌تعالی است و کمال معرفت، تصدیق و باور داشتن به حضرت حق است.».

 

«تأویل قرآن از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقایسه آن با دیدگاه سید حیدر آملی»

معرفی چند کتاب قرآنی

نویسنده: مهدی رضوانی‌پور

انتشارات: موسسه چاپ و نشر عروج

201 صفحه

بها: 3000 تومان

موضوع مورد بحث این رساله، تأویل عرفانی به معنی دریافت لایه‌های باطنی آیات است و در آن سخن از ظاهر و باطن آیات قرآن بوده که به تبیین اجمالی پیشینه تاویل عرفانی قرآن می‌پردازد.

 

قرآن مجید کتاب تعقل و تفکر، علم و عمل، و راهنمای سعادت و رستگاری در جنبه‌های گوناگون حیات فردی و اجتماعی و وسیله خودسازی و طهارت ضمیر و موجب رهایی از حجاب‌های ظلمانی تعلقات مادی برای نیل به کمال نهایی است که برای همه بشر از کوچک و بزرگ، زن و مرد، دانشمند و عامی، و عالم و عارف، سخن دارد و آن‌ها را به فراخور درک و میزان معرفتشان راهنمایی می‌کند.

اما تأویل قرآن از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقایسه آن با دیدگاه سید حیدر آملی که دقیقاً موضوع مورد بحث این کتاب است، موضوعی بدون سابقه است و تاکنون به طور مستقل مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و تا آنجا که نویسنده این کتاب مدعی شده، هیچ کتاب و رساله‌ای درباره آن به نگارش در نیامده است.

کتاب حاضر در شش فصل و یک خاتمه سامان یافته است. کلیات پژوهش، مفهوم تأویل و جایگاه آن در آیات محکم و متشابه، اصول و مبانی تأویل، ملاک‌های تأویل، شرایط تأویل کننده و نمونه‌هایی از تأویلات عرفانی امام خمینی (ره) و سید حیدر آملی، عناوین فصول ششگانه این اثرند.

 


 

معرفی چند کتاب قرآنی

«محبت در قرآن و حدیث»

علی رافعی

انتشارات ادیان

463 صفحه

بها: 6800 تومان

پژوهش حاضر با تأکید بر این که استعمال حب درباره خداوند در قرآن کریم، استعمالی حقیقی است به تبیین مصادیق و کیفیت انواع سه‌گانه محبت در قرآن کریم (محبت خداوند نسبت به بندگان، محبت بندگان نسبت به خداوند و محبت بندگان به یکدیگر) می‌پردازد و با بررسی جایگاه رفیع محبت در روایات و ادعیه اسلامی، از طریق مرور ویژگی‌های محبان و محبوبان خداوند

 

 

و عوامل ایجاد محبت در ساحت روانی و مشی اجتماعی انسان، در پی اثبات این معنا است که محبت در اسلام در دو بستر همسو و هم راستا (محبت به حق و محبت به خلق) در همه ابعاد سلوک فردی و اجتماعی پیروان این آیین جهان شمول در متون درجه اول اسلامی مدنظر قرار گرفته است.

کتاب «محبت در قرآن و حدیث» با بررسی دقیق جایگاه محبت در دو بستر خلقیات و تعاملات اجتماعی پیامبر در پی اثبات این معنا است که محبت بی چشم‌داشت به انسان‌ها و حتی سایر موجودات (که محبتی است جاری در بستر محبت الهی) بارزترین ویژگی مشی اجتماعی و اخلاقی پیامبر گرامی اسلام است، همچنین اقبال قابل توجه و عمیق پیروان سایر ادیان به دین مبین اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی به شدن تحت تأثیر روش تربیتی و شیوه محبت مدار تعلیم مبانی اسلام توسط عارفان بوده است به بررسی جایگاه محبت در احوال و اقوال عارفان مسلمان می‌پردازد و از این طریق در پی ترسیم دقیق‌تر جایگاه محبت در آموزه‌های اسلامی است.

 

معرفی چند کتاب قرآنی

«نغمه‌های آسمانی»

علی عزتی

انتشارات عابد

124 صفحه

بها: 1500 تومان

در این اثر در قالب 19 درس، به آموزش الحان و نغمه‌های تلاوت قرآن کریم پرداخته و هشت دستگاه تلاوت قرآن کریم شرح و توضیح داده شده است.

مخاطب در بخش ابتدایی کتاب «نغمه‌های آسمانی» با مباحثی در حوزه موسیقی، موسیقی در صدر اسلام، پیدایش موسیقی تلاوت، فواید شناخت موسیقی در تلاوت قرآن و برخی اصطلاحات رایج در موسیقی تلاوت قرآن کریم آشنا می‌شود. در ادامه ضمن تعریف لحن، الحان به کار گرفته در تلاوت قرآن کریم معرفی شده‌اند. ویژگی‌های الحان قرآن کریم، مقام‌ها و دستگاه‌های تلاوت، شیوه‌های کاربرد مقامات، انواع قرائات از نظر کاربرد مقامات و تنوع در مقامات و آهنگ‌ها از دیگر مباحثی‌اند که در این نوشتار به توضیح هر یک از آن‌ها پرداخته‌ام.

کتاب «نغمه‌های آسمانی» از جمله نخستین آثاری به شمار می‌آید که به صورت جامع به معرفی دستگاه‌های تلاوت قرآن کریم پرداخته است.نوشته شده در دوشنبه 12 فروردین 1392 توسط بهرنگ امینی
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin